flamengol.net

1981: Podbój Ameryki Południowej

Dla Flamengo był to pierwszy start w rozgrywkach Copa Libertadores. Jako "kapciuszek" na międzynawowej arenie, z debiutującym w roli trenera Paulo César Carpegianim, Rubro-Negro byli skazywani na szybkie odpadniecie, tym bardziej że trafili do grupy z silnym wówczas Atlético Mineiro. Jednak geniusz Zico i instynkt strzelecki Nunesa odprowadziły Flamengo do pierwszego w historii i jak na razie jedynego triumfu w Copa Libertadores.

Flamengo jako zdobywca Brasileiro z 1980 roku, trafiło do grupy 3 ze wspomnianym już Galo oraz dwoma paragwajskimi zespołami Cerro Porteño i Olimpią.

W pierwszym meczu, Flamengo od razu zagrało z mocnym Atlético Mineiro. Spotkanie nie najlepiej rozpoczęło się dla Fla, które przy ponad 60 tys. publiczności na Mineirão grało słabo. W 25 minucie gola dla gospodarz zdobył Éder. Ten sam zawodnik podwyższył wynik meczu w 63 minucie, a publiczność na Mineirão szalała ze szczęścia. Jednak chwilę później Nunes w swoim stylu zdobył bramkę kontaktową i uciszył kibiców Galo. W końcówce meczu, bo w 85 minucie gola na wagę cennego remisu zdobył Marinho.

W drugim meczu, Flamengo podejmowało na Maracanã zespół Cerro Porteño. Spotkanie nie cieszyło się zbytnią dużą popularnością wśród kibiców, bo na stadion przyszło niecałe 25 tys. widzów, ale Rubro-Negro pewnie wygrali 5:2, po dwie bramki zdobyli Zico i Nunes, a jedną dołożył Baroninho. W kolejnych meczach Flamengo zremisowało 1:1 z Olimpią (gol Adílio) i 2:2 z Atlético Mineiro, wygrało 4:2 z Cerro Porteño i bezbramkowo zremisowało z Olimpią.

Jako, że Flamengo i Galo mieli po tyle samo punktów do wyłonienia zwycięzcy grupy, który awansuje do dalszej fazy potrzebny był dodatkowy mecz, który odbył się na neutralnym stadionie Serra Dourada. Flamengo zostało ogłoszenie zwycięzcą ponieważ Atlético Mineiro po zaledwie 37 minutach gry miało tylko sześciu zawodników na boisku. W związku z wydaleniami Éder, Reinaldo, Chicão, Palhinha i Cerezo, arbiter José Roberto Wright musiał przerwać mecz.

Flamengo awansowało do półfinałów, gdzie znalazło się w grupie A z Deportivo Cali i Jorge Wilstermann. Rubro-Negro wygrali wszystkie cztery spotkania i awansowali do finału, gdzie zmierzyli się z chilijską Cobreloa.

Pierwszy mecz odbył się na Maracanã, przy obecności ponad 93 tys. kibiców. Mengão nie zawiedli i wygrali 2:1 po dwóch bramkach Galinho de Quintino (Zico). Rubro-Negro przystępowali do rewanżu jako faworyci. Jednak Cobreloa zagrała silnie i brutalnie, a zawodnicy Flamengo nie wytrzymali szybkiego tempa meczu i ostatecznie przegrali 0:1.

O tytule musiał zadecydować dodatkowy mecz, który został rozegrany na neutralnym gruncie w Urugwaju. Dzień 23 listopada 1981 roku, na zawsze pozostanie niezapomniany dla wszystkich kibiców Rubro-Negro. Fla pokonało chilijski zespół 2:0 po dwóch bramkach Zico i ku ogromnej uciesze narodu Rubro-Negro, zostało koronowane najlepszym zespołem w obu Ameryk. Zico z 11 trafieniami został królem strzelców rozgrywek.

Bohater: Zico, jego dwie bramki w finale były kluczowe, najlepszy zawodnik całego turnieju.

Najlepszy zawodnik: Zico.

Najlepszy strzelec zespołu: Zico 11 bramek.

Ciekawostki: Zarówno o awansie z grupy jak i mistrzostwie musiał zadecydować dodatkowy mecz. Jako, że Flamengo i Galo w fazie grupowej mieli po tyle samo punktów do wyłonienia zwycięzcy grupy, który awansuje do dalszej fazy potrzebny był dodatkowy mecz, który odbył się na neutralnym stadionie Serra Dourada. Flamengo zostało ogłoszenie zwycięzca ponieważ Atlético Mineiro po zaledwie 37 minutach gry miało tylko sześciu zawodników na boisku. W związku z wydaleniami Éder, Reinaldo, Chicão, Palhinha i Cerezo, arbiter José Roberto Wright musiał przerwać mecz. Z kolei w finale, oba zespoły wygrały po jednym meczu i o mistrzostwie zdecydował wygrany przez Flamengo mecz w Urugwaju.

Zespół: Raul; Leandro, Marinho, Nei Dias, Júnior; Adílio, Andrade, Zico, Tita; Lico, Nunes.

Rezerwa: Cantarelli, Figueiredo, Peu, Anselmo, Mozer, Baroninho.

Trener: Paulo César Carpegiani.

Prezydent: Márcio Baroukel de Souza Braga.

Zobacz wszystkie bramki Flamengo z Copa Libertadores 1981

Zawodnik meczu

Andreas Pereira: Flamengo 3:0 Athletico

Ocena: 8,0
Zdjęcie tygodnia
Andreas Pereira z każdym kolejnym meczem pokazuje, że idealnie wpasował się do zespołu.
Video


Flamengo nadal w grze o trzecie z rzędu mistrzostwo Brazylii.
Copyright by Flamengo.com.pl © 2008 | Wszelkie Prawa Zastrzeżone (All Rights Reserved).
The trade names and marks FLAMENGO and Shield Device are the exclusive property of Clube de Regatas do Flamengo, Rio de Janeiro, Brazil.
Projekt: MentiX