Przypadek? Spadek wydajności od kontuzji Jorginho
Czy Jorginho w końcu wróci na boisko w meczu z Estudiantes? Wtorek da wskazówkę, kiedy pojawi się lista powołanych na lot Flamengo do Argentyny. Ponieważ będzie to podróż łączona (z Buenos Aires drużyna uda się bezpośrednio do São Paulo, gdzie w niedzielę zmierzy się z Corinthians), obecność pomocnika na liście niekoniecznie oznacza jego udział w spotkaniu, które odbędzie się w nocy z czwartku na piątek na stadionie Jorge Luis Hirschi w La Plata.
Jeśli chcesz wspierać naszą pracę, rozważ wpłatę na platformie BuyCoffee! Twoje wsparcie pomoże nam rozwijać się, dostarczać lepsze treści i angażować się w nowe projekty. Każda wpłata, nawet najmniejsza, ma ogromne znaczenie i jest bardzo doceniana. Dziękuję za Twoje wsparcie!
Zawodnik leczy obrzęk w lewym udzie i był odsunięty przez Departament Medyczny. W minionym tygodniu Jorginho wrócił do treningów na boisku i rozpoczął fazę przejściową z ćwiczeniami kondycyjnymi pod okiem fizjoterapeuty. Jednak jak dotąd nie został włączony do zespołu i nadal pozostaje wątpliwy przed decydującym ćwierćfinałowym meczem Copa Libertadores.
Mając zaledwie dwa treningi przed spotkaniem - jeden we wtorkowy poranek w Ninho do Urubu i drugi w środę w Argentynie - Flamengo ściga się z czasem, by spróbować dać wsparcie Filipe Luísowi. W przeciwnym razie przewiduje się, że duet pomocników stworzą Nicolás de la Cruz i Saúl.
"Pracujemy nad tym, żeby odzyskać go na czwartek. Zobaczymy, czy uda nam się mieć go z powrotem. Jest dla nas bardzo ważny, lider na boisku i poza nim. Jeśli się wyleczy, bardzo nam pomoże." - powiedział trener na konferencji prasowej po niedzielnym remisie 1:1 z Vasco.
JORGINHODEPENDÊNCIA?
Najlepszy strzelec i asystent, Giorgian de Arrascaeta, jest bez wątpienia najważniejszym zawodnikiem Flamengo w tym sezonie. Jednak obecna seria bez Jorginho zbiega się z powrotem wahań formy drużyny. Po Klubowych Mistrzostwach Świata Rubro-Negro przechodzili okres krytyki po utracie Gersona (sprzedanego) i Ericka Pulgara (kontuzjowanego), oczekując na transfery w oknie. Sytuacja zmieniła się, gdy Filipe Luís zestawił nową parę defensywnych pomocników.
Z Saúlem u boku Jorginho w środku pola Flamengo odpaliło i znów zaczęło prezentować „nutę artystyczną”, jak mawiał Jorge Jesus. Ale ostatni wielki występ był też ostatnim meczem włosko-brazylijskiego pomocnika: wygrana 8:0 nad Vitórią na stadionie Maracanã w 21. kolejce Campeonato Brasileiro. Od tamtej pory drużyna rozegrała cztery spotkania bez większych błysków.
W remisie 1:1 z Grêmio na stadionie Maracanã Flamengo dominowało, ale miało trudności z przełamaniem defensywy zespołu Gaúcho i zostało ukarane w końcówce stratą gola. Wygrana 2:0 nad Juventude na stadionie Alfredo Jaconi była najlepszym występem w tym okresie, ale bardziej pod względem kontroli i braku strat niż widowiskowości (drugi gol padł dopiero pod koniec). W zwycięstwie 2:1 nad Estudiantes na stadionie Maracanã drużyna była miażdżąca w pierwszej połowie, ale nie utrzymała tempa w drugiej i straciła gola po czerwonej kartce dla Gonzalo Platy. Natomiast w remisie 1:1 z Vasco mieszany skład Rubro-Negro nie funkcjonował.
Jorginho rozegrał 15 meczów we Flamengo od momentu transferu w oknie Klubowych Mistrzostw Świata: 11 zwycięstw, dwa remisy i dwie porażki (77,7% skuteczności). Z nim drużyna zdobyła 30 goli i straciła tylko 10. Bez doświadczonego zawodnika Rubro-Negro zanotowali trzy zwycięstwa, dwa remisy i jedną porażkę (61,1% skuteczności), a w tym okresie zespół strzelił osiem goli i stracił pięć.